Narzeczeni chcący odbyć cykl spotkań w poradni proszeni są o kontakt z biurem parafialnym.
Osoby mające zamiar zawarcia sakramentu małżeństwa w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczynają swoje bezpośrednie przygotowanie do tego sakramentu z chwilą zgłoszenia się do kancelarii w parafii narzeczonej lub narzeczonego.
Przygotowanie wcześniejsze (tzw. dalsze) prowadzone jest zwykle w ramach katechezy szkolnej, która obejmuje szereg tematów z dziedziny życia małżeńskiego i rodzinnego.
Natomiast na przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych składają się:
- spotkania w poradnictwie rodzinnym oraz
- uczestnictwo w naukach przedślubnych (tzw. katecheza przedmałżeńska).
Spotkania w poradnictwie rodzinnym
prowadzone są przez osoby świeckie, pracowników poradnictwa rodzinnego i związane są z podejmowaniem następujących tematów z zakresu problematyki życia małżeńskiego:
- Wartość umiejętności rozpoznawania płodności dla budowania więzi małżeńskich.
- Omówienie dwóch kart ćwiczeń reguł oznaczania faz płodności i niepłodności.
- Omówienie zagrożeń dla miłości małżeństwa i zdrowia.
Poradnictwo rodzinne odbywa się w parafii, w której przeprowadzane są formalności związane z zawarciem małżeństwa, w wypadku gdy parafia nie posiada własnej poradni rodzinnej proboszcz parafii wskazuje adres poradni, z którą współpracuje. Informacji w tym zakresie udziela również Archidiecezjalna Poradnia Rodzinna mieszcząca się przy Kurii Metropolitalnej Gdańskiej w Gdańsku Oliwie przy ul. Cystersów 11, telefon: (0-58) 552-18-81
Poradnictwo obejmuje trzy spotkania, z których pierwsze odbywa się zaraz po zgłoszeniu zamiaru zawarcia sakramentu małżeństwa. Termin drugiego i trzeciego ustala prowadzący poradnictwo z każdą parą indywidualnie w odstępach minimum dwutygodniowych.
Nauki przedślubne i poradnictwo rodzinne
odbywają się w Katedrze Oliwskiej, tel. 58 552 47 65